top of page

בשנים האחרונות פרסמתי שלושה ספרים: שני ספרי עיון וספר פרוזה אחד. כאן ניתן לעיין בתקציר הספרים. הספרים מהווים בסיס לחלק מההרצאות. 

מן הביקורת

"פרק נכבד בספר עוסק בשיטת יזרעאלי לפענוח טקסט דרמטי "תורת ההווה האוטונומי" - שיטה שלאורה עובדים רבים מבין מורי המשחק והבימוי בארץ, ובה משתמשים רבים משחקני התיאטרון. על השיטה נכתבו כמה מאמרים חשובים אך יזרעאלי עצמו מעולם לא העלה אותה על הכתב. זהו אם כן, מעין ניסיון ייחודי לתעד את השיטה באופן ידידותי למשתמש ולהדגים את יישומה בטקסטים ממחזות קלאסיים."

- האתר של נילי דגן

תקציר

ריקוד העקרב הוא מסע המתחקה אחר יצירתו הנרחבת של אחד מאנשי התיאטרון החשובים ביותר, הפועלים בישראל מאז שנות ה- 60 של המאה הקודמת.

באמצעות סקירה וניתוח של עשרות הפקותיו התיאטרוניות; ביאור שיטתו המקורית לפענוח טקסט דרמטי; ותוך כדי רפרוף ביוגרפי בנקודות ציון אישיות משמעותיות בחייו - מעלה הספר תמונה כוללת ומקיפה של היוצר ויצירתו.

איילה עפה.jpg

מן הביקורת

"בקריאה שלו, בכל פינה, זולגות דמעות הקורא מעצמן: על תכולתה של מזוודת המזל שאיתה נולד כל אחד; על ההפתעה שטוען בעצם לידת כל ילד להוריו; על כך שכל אחד, יחיד ומיוחד בדרכו שלו, מזיז את העולם, לעתים רק בכמה מילימטרים, בזכות כוח הרגש והיכולת לחלום."

- מאיה גז, "הארץ"

איילה עפה.jpg

תקציר

איילה בת שמונה-עשרה. נערה גבוהה ויפה. היא זוכרת איפה כל דבר נמצא גם כשהאחרים שוכחים. היא מבחינה בדיוק איך סבתא פותחת וסוגרת את כף היד. היא שומעת את הפרחים צומחים בלילה. תמיד בצהוב. אח שלה, הוא גיבור-על. המילים שלו חכמות וגבוהות ואיילה מחפשת סולם לטפס אליו. אמא שלה מתיזה בלילות את ליבה לתוך המקלדת ובבוקר איילה רואה פרפרים עפים משם. לאיילה יש הכל, אבל אין לה מילים. היא יוצאת למסע גילוי והתבגרות בתוך מעבה הנשמה. מחפשת את דרכה בין קרעי רגעים, פתיתי צחוק ודמעות געגוע.

מן הביקורת

ספר זה מבקש לחשוף את יצירותיה בתיאטרון הקיבוצי והרפרטוארי ואת טיפולה בשאלות אידיאולוגיות ואמנותיות, וזאת תוך השוואה לעשייה המקבילה לה בשדה התרבותי בארץ. יש לקוות כי הספר יתקן את העוול ההיסטורי המתמשך שנעשה ליוצרת גדולה זו ויעמיד אותה במקומה הראוי בגלריית היוצרים המובילים בארץ.

בת דורי.jpg

תקציר

ספר זה הוא המחקר השיטתי והמקיף הראשון על ארבעים שנות יצירתה ועבודתה התיאטרונית של שולמית בת-דורי, מחזאית, במאית, סופרת, מפיקה, מרצה וחוקרת. שולמית בת-דורי הייתה אישיות פורצת דרך לא רק בתחום המקצועי אלא אך בחייה האישיים: פמיניסטית, יצרית וחושנית, אינדיווידואלית ובעלת השקפות רדיקליות שניסתה להתערות בחברה הקיבוצית, רציונלית ודעתנית, אך גם מעורה במיסטיקה ובסיאנסים, מקיימת חיי נישואין פתוחים, עצמאית ומשוחררת, אך נוטה לתלותיות. במשך שנים רבות נדחקה והודרה שולמית בת-דורי לשולי השיח הציבורי-התרבותי, וזאת חרף חידושיה האמנותיים הרבים ותרומתה לפיתוח ולקידום התיאטרון הארץ-ישראלי והישראלי.

bottom of page